Boğaziçi Tıp Merkezi > Endoskopi > Gastroduodenoskopi

Gastroduodenoskopi

ENDOSKOPİ

Endoskopi, kapalı bir organın içini görmek demektir. Çok ince ışık kaynakları ve kameralarla neredeyse hiç kesmeden, çok küçük delikler açılarak karın içi (laparoskopi), rahim içi (histeroskopi), tüplerin içi (salpingoskopi) görülebilir. Endoskopik yöntemlerle üreme sistemi organlarının içi (endometrial kavite) veya karın içerisindeki kısımları (tüpler,yumurtalıklar) direk gözle incelenmektedir. Bu işlemler lokal ve genel aneztezi altında yapılabilir. Endoskopik olarak, kadın üreme organlarında kısırlık nedeni olabilecek bir hastalığın tanısı ve genellikle aynı anda tedavisi yapılabilir. Histerosalpingografide tubal tıkanıklık, üreme organlarının doğumsal şekil bozuklukları, yumurtalıkta kistler, karın içindeki yapışıklıklar, myom, polip gibi hastalıklarla ilgili görünüm varsa endoskopiyle kesin tanı ve aynı seansta tedavi yapılabilir. Uygun vakalarda yapışıkların ayrılması, tüplerin açılması, PCOS'da "ovarian drilling" ve endometriosis odaklarının yakılması laparoskopi sırasında yapılmaktadır.

Tanısal endoskopi
Özefagosgastroduodenoskopi Yemek borusu (özefagus), mide ve oniki parmak barsağının (duodenum) incelenmesidir

Endoskopik retrograd kolanjio pankreato grafi: Karaciğer içi ve dısşı safra yollarının incelenmesidir.

Kolonoskopi: Alt gastrointestinal sistemin incelenmesi işlemidir.

Terapotik endoskopi: Saptanılan lezyona yönelik tedavi edici veya palyasyonu sağlayıcı işlemlerin yapılmasıdır.

Üst Gastrointestinal sistem

Dilatasyon

Özefageal stent yerleştirme

Skleroterapi

Mukozektomi

ERCP

Safra taşlarına yönelik girişimler

Safra yolu- pankreas başı tümörlere yönelik girişimler

Alt Gastrointestinal Sistem

Skleroterapi

Polipektomi

Kolonik stent yerleştirilmesi

MİDE BARSAK SİSTEMİNE YÖNELİK ENDOSKOPİK İNCELEMELER (ÖZOFAGOSKOPİ, GASTROSKOPİ, DUODENOSKOPİ)

ÜST SİNDRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ(ÖZOFAGOGASTRODUODENOSKOPİ)

ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ YEMEK BORUSU, MİDE , ONİKİ PARMAK BARSAĞININ UCU IŞIKLI FLEKSİBL ALET İLE İNCELENMESİDİR. ÇOĞUNLUKLA MİDEYE YÖNELİK İNCELEME İSTEMİ NEDENİYLE GASTROSKOPİ OLARAK BİLİNİR.

NEDEN YAPILIR ?

-KARIN AĞRISI BULANTI KUSMA VEYA YUTMA GÜÇLÜĞÜ GİBİ ŞİKAYETLERİN NEDENİNİ BELİRLEYEBİLMEK İÇİN YAPILIR.
-AYRICA ÜST SİNDRİM SİSTEMİNDEN OLABİLECEK KANAMALARIN NEDENİ Nİ BULMADA EN İYİ YÖNTEMDİR.
-ENDOSKOPİ İLTİHABİ OLAYLARI,ÜLSERİ,YEMEK BORUSU MİDE DÜODENUM TÜMÖRLERİNİN ARAŞTIRILMASINDA RADYOLOJİK TETKİKTEN ÇOK DAHA HASSASTIR VE KESİNDİR.
ENDOSKOPİ SIRASINDA ALINACAK DOKU VEYA FIRÇA MATERYELİNİN İNCELENMESİ İLE ERKEN KANSER TANISI KONABİLİR.ANCAK BİYOPSİ HER ZAMAN KANSER ARAŞTIRMAK İÇİN DEĞİL BAŞKA AMAÇLARLA DA YAPILABİLİR.BİYOPSİ BU YÖNTEMLERLE ALINAN KÜÇÜK DOKU VEYA HÜCRE KÜMELERİDİR.
- ENDOSKOP İÇİNDEN GEÇİRİLEN İNCE ALETLERLE HASTAYA FAZLA RAHATSIZLIK VERMEDEN DARLIKLARIN GENİŞLETİLMESİ,POLİPLERİN ÇIKARILMASI,YABANCI CİSİMLERİN ALINMASI, KANAMALARIN TEDAVİSİ YAPILABİLİR.

HAZIRLIK NASIL YAPILIR ?
-MİDE MUAYENESİNİN EN İYİ VE TAM OLMASI İÇİN MİDE BOŞ OLMALIDIR.DOKTORUNUZ DEĞİŞİK ÖNERİDE BULUNMADI İSE MUAYENEDEN EN AZ 6 SAAT ÖNCESİNDEN HİÇ BİR ŞEY YENMEMELİ VE İÇİLMEMELİDİR.
-BİLİNEN KALP VE AKCİĞER HASTALIĞI İLAÇ ALLERJİSİ VEYA KULLANILAN İLAÇLAR VAR İSE BUNLARI DOKTORUNUZA BİLDİRMELİSİNİZ.

İNCELEMEDEN SONRA NE YAPILMALI ?
-MUAYENE DE SEDASYON YAPILMIŞ İSE BİRİSİ SİZE REFAKAT ETMELİ, ARABA VEYA MAKİNE KULLANILMAMALIDIR.

-DENEYİMLİ ENDOSKOPİST LOKAL BOĞAZ ANEZTEZİSİ İLE KOLAYLIKLA YEMEK BORUSU MİDE, DUODENUMU İNCELEYEBİLİR.YÖNTEMİN SOLUNUM YOLUYLA İLGİSİ YOKTUR. RAHAT NEFES ALINIP VERİLEBİLİR. HASTLARIN BİR ÇOĞU ÇOK HAFİF RAHATSIZLIK HİSSEDEBİLİRLER.
-MUAYENE ESNASINDA HAVA VERİLDİĞİNDEN ŞİŞKİNLİK GAZ HAFİF AĞRI OLABİLİR. PARÇA ALINMIŞSA 1 SAAT, ALINMAMIŞSA YARIM SAAT SONRA YEMEK YENEBİLİR.

0LUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR NELERDİR ?
ENDOSKOPİ GENEL OLARAK EMNİYETLİDİR.KOMPLİKASYONLAR DENEYİMLİ ENDOSKOPİSTLER TARAFINDAN YAPILDIĞINDA ÇOK SEYREKTİR.
-BİYOPSİ ALINMIŞ VEYA POLİP ÇIKARILMIŞ İSE NADİREN KANAMA OLABİLİR.
-ENJEKSİYON YAPILMIŞ İSE YERINDE EKİMOZ(MORLUK) GELİŞEBİLİR ,

EN ÖNEMLİ KOMPLİKASYON ÇOK SEYREK GÖRÜLEN YIRTILMADIRKİ CERRAHİ GİRİŞİM GEREKTİRİR.
TETKİKTEN SONRA ŞİDETLİ KARIN AĞRISI, ATEŞ, ŞİDDETLİ BOĞAZ AĞRISI , OLURSA DOKTORUNUZA MÜRACAT EDİNİZ !

ALT GİS ENDOSKOPİK İNCELEMESİ(REKTOSKOPİ, REKTOSİGMOİDOSKOPİ, KOLONOSKOPİ)

REKTOSKOPİ
KALIN BARSAĞIN REKTUM ADI VERİLEN SON 20 CM LİK MESAFESİNE GENELDE RİJİT BİR ALETLE YAPILAN İNCELEMEDİR.

ERCP: Endoskopik retrograd kolanjiopankretikografinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı safrayolu ve pankreas kanallarının endoskopik olarak görüntülenmesi anlamına gelir. Özetle endoskop (duodenoskop ) denilen uç kısmı ışıklı bir aletle ağızdan girilip yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağı geçilip safra ve pankreas kanalının açıldığı yerden girilerek ilaçla röntgen altında bu bölge (karciğer-safra yolları-pankreas) hastalıklarının tanınması için yapılan girişimdir. Bu işlem tanısal ERCP olarak adlandırılır. Günümüzde bu bölge hastalıklarının tanısında önemli işlem öncesi tetkikler olduğu için ercp tanısal değerini kaybetmemekle birlikte daha çok girişimsel amaçla kullanılmaktadır. Girişimsel ERCP nin riskleri olduğu için işlem öncesi ileri tetkilerin yapılmış olması bu işlemin başarısını artırmaktadır. Başarılı ERCP sonrasında hastaların bir çoğu bu bölge hastalıklarının cerrahisinden kurtulmakta veya yüksek tanı değeriyle cerrahi girişime hazırlanmaktadır. ERCP için duodenoskop denilen özel bir alet kullanılmaktadır. Bunun diğer endoskoplardan farkı ışık ve görüntüleme sisteminin aletin uç değil uca yakın yan kısmında sonlanmasıdır. Bunun nedeni ERCP işleminin uygulandığı safra ve pankreas kanallarının ortak açıldığı papilla denilen uç kısmın ancak bu şekilde karşı karşıya alınarak daha rahat çalışılabilmesidir.